Info k uchovnění vašeho psa/feny

Koupili jste si štěňátko s předpokladem vložení do chovu? Nechcete být nezodpovědnými chovateli psů bez PP? Rozhodli jste se uchovnit  vašeho pejska nebo fenku a nevíte jak na to? Není to nic složitého, zde najdete pár rad jak na to.

 1. Výstavy - k bonitaci je nutno doložit 2 výstavy od třídy mladých (9 měsíců), přičemž jedna výstava musí být klubová výstava ČKRR a druhá se zadáváním CAC ( tzn. z národní, mezinárodní, klubové nebo speciální výstavy) s hodnocením ne horším než VD a  výsledky musí být zapsány v průkazu původu (PP).
 2. Rentgeny (RTG) - nejdůležitější věcí k bonitaci je doložení rentgenových snímků kyčlů (DKK nebo také HD), loktů (DLK  neboli ED)  a ramen (OCD) vašeho psa/feny. Rentgenové snímky je možno pořídit u jakéhokoliv veterinárního lékaře (doporučujeme použít někoho zkušeného, který rentgenuje více psů pro tyto účely), poté však je nutno snímky zaslat k vyhodnocení jednomu z oficiálních lékařů (MVDr. Jiří Jahoda, MVDr. Milan Decker). Minimální věk pro provedení rentgenů je 18 měsíců. Bonitace se mohou účastnit jedinci s oficiálním výsledkem DKK maximálně 1/1, DLK max. 0/0 a vyhodnocením ramen (OCD). V této době je běžné, že majitele psů/fen rentgenují více než DKK, DLK a OCD, doporučujeme vám tedy doplnit vyšetření páteře (SA) a přechodových obratlů (LTV). Informaci o výsledcích těchto vyšetření po vás může chtít majitel vámi vybraného krycího psa nebo zájemce o štěňátko. Můžete tedy využít jedné anestezie, cena RTG se vám o mnoho nezvýší a můžete disponovat lepším přehledem o zdraví vašeho psa/feny.
 3. Bonitace se konají vždy 2x ročně, kdy termín bonitace je s dostatečným předstihem oznámen. Přihlášky jsou písemné a je nutno doložit všechna RTG vyšetření a kopii PP obou stran.  Bonitace se mohou účastnit jedinci starší 20 měsíců. Poplatek za bonitaci je splatný na místě bonitace, pro členy klubu ČKRR činí 600 kč a pro nečleny 1200 kč. Hárající feny jsou posuzovány vždy na závěr bonitace po předchozí domluvě s hlavním poradcem chovu (HPCH).
 4. Před přihlášením na bonitaci zkontrolujte tyto odchylky, které vylučují zařazení do chovu. Váš pejsek:
  a) nesmí mít žádné vady ridge ( jako např. posun korunek o více jak 1 cm, více nebo méně než 2 korunky, krátký ridge, bezridge)
  b) nesmí být agresivní, nezvladatelný nebo nadměrně bázlivý
  c) musí být starší 20 měsíců, pes mladší 10 let a feny 8 let
  d) musí být v dobrém zdravotním stavu
  e) musí být bez vad očních víček jako např. ektropium či entropium
  f) musí mít úplný chrup a pravidelný nůžkový skus (vyjímkou z úplného chrupu  jsou max. 2 chybějící zuby z řady premolárů (P) nebo molárů (M)
  g) nesmí mít žádnou anomálii na ocase (blok, zálomek) Blok je přípustný pouze u štěňat narozených do 27.4.2019
  h) nesmí mít dermoid sinus ani odoperovaný DS
  ch) nesmí mít výsledek vyhodnocení DKK více než 1/1 a DLK více než 0/0
  i) nesmí mít výšku pod dolní nebo nad horní hranici určenou standardem s max. tolerancí 1 cm
  j) nesmí mít větší množstvím bílé barvy na tlapách (je akceptovatelná bílá barva na jednom nebo všech prstech), hrudi a břiše
  k) nesmí mít nepřípustné množství černých chlupů

Pro více informací zde přikládáme BONITAČNÍ ŘÁD.

V případě jakéhokoli dotazu se obraťte na HPCH.

Za tým ČKRR

Lenka Šestáková