Nosework

Co je to nosework?

Nosework by se dal volně přeložit asi jako „práce nosem“ . Jedná se o úplně nový psí sport, který vychází z nejpřirozenější schopnosti všech psů – čichu.

Čichem se psi řídí odpradávna, je to pro ně nejdůležitější smysl a mají ho po tisíciletém přírodním výběru vybroušený do nejvyšší dokonalosti. Čumákem se orientují už dva dny stará hluchá a slepá štěňata, když hledají struk s mlékem feny- matky. Člověk psy dnes využívá při vyhledávání různých specifických pachů, kdy psi v různých prostředích a za nejrůznějších situací neomylně odhalí pach drog, výbušnin či akcelerantů požáru, psí nos je pomůcka kriminalistů, když pomocí metody pachové identifikace ztotožňují pach člověka odebraný na místě činu z pachového vzorku odebraného podezřelé osobě. Pes –záchranář je nepostradatelnou složkou při pátracích akcích po pohřešovaných osobách v terénu, v rozvalinách domů či pod sněhem.

Nosework vychází z této praxe a spočívá v tom, že tým – psovod a jeho pes, hledá specifické pachy civilních látek v obdobných situacích jako profesionální týmy policie, armády a záchranářů.

Tento sport je poprvé zaznamenán v roce 2009 v U.S.A. na západním pobřeží ve státě Kalifornie, tam se pořádaly i první oficiální závody. Nyní má americká asociace tohoto sportu kolem 5000 registrovaných psů ve 48 státech a kanadských provinciích. V roce 2013 vznikl Nosework klub pod národním kynologickým klubem ( UKC) ve Velké Británii. Zde se trénují a hledají tři základní pachy - esenciální oleje z břízy, anýzu a hřebíčku.

V České republice uspořádaly Kristýna Dostálková a Klára Hlubocká v roce 2014 první dva semináře věnované výcviku psa pro hledání specifických pachů, během kterých vycházely z metodiky výcviku pro psovody záchranných psů při vyhledání pachových předmětů nebo lidských ostatků. Na základě zájmu účastníků těchto seminářů se na podzim 2014 rozhodly přivést tento sport do České republiky, dát mu pravidla a sestavit zkušební řád pro Nosework v ČR.

Při jeho tvorbě vycházely jednak ze zkušebního řádu americké národní asociace, ale hlavně ze svých dlouholetých zkušeností coby trenérů a psovodů záchranných psů. Přizpůsobily ho zdejším podmínkám a sestavily ho tak, aby byl vhodný pro všechny kategorie psů a jejich psovodů. Později založily klub ( podle nového občanského zákona „zapsaný spolek“ ), kde se sdružují zájemci o tento sport, vzdělávají se v tréninkových technikách. V roce 2015 byly pod hlavičkou Nosework CZ z.s. uspořádány první zkoušky a závody. Hlavním mottem tohoto klubu je však propagace používání pozitivního přístupu k tréninku psů. Dalším důležitým cílem je, aby to byl sport pro každého, ať starého nebo mladého, ať rychlého tak pomalého, velkého či malého psovoda nebo psa. Při výběru standardních vzorků byly zvoleny takové, které jsou snadno dostupné a levné.

Posláním tohoto sportu je zábava a využívání přirozených schopností psů. Cílem hry je zabavit a pobavit psa, čímž bude spokojený i jeho páníček. Nosework na špičkové úrovni vychází z metodiky  pozitivního posilování. Nátlakem zde psovod moc nedosáhne. Vedlejším produktem tohoto tréninku je upevňování vztahu psovod-pes. Jen ta dvojice, která je dobrý tým může mít při noseworku výsledky. Toto jsme si mnohokrát ověřili při nasazeních v ostrých pátracích akcích, kdy výsledek a mnohdy lidský život závisí právě na kvalitě pouta mezi psovodem a jeho psem. Jednotlivé zkoušky vychází z reálných situací, na které se připravují psi profesionálních složek, mají různé zaměření a kladou různé nároky na zkoušený tým tak, aby si každá dvojice našla to, co je bude bavit , a pro co mají nejlepší předpoklady. Každý psovod si tak může vyzkoušet, jak je zdatný v práci se svým psem a jejich týmové souhře. Zažije pocity profesionálního psovoda, který umí číst svého psa, zná zákonitosti šíření pachu a může mu tak při hledání účinně pomoci, stejně tak jako pes pomáhá jemu a odevzdá maximum svých možností a schopností pro svého týmového parťáka. V tomto sportu se nehraje na krásu, body či vteřiny, tady platí jen to, co v reálu, našel – nenašel.

Zkušební řád v České republice dělí nosework do 4 základních směrů:

Urban - vyhledávání v lidském prostředí ( interiéry, exteriéry, skládky, dvorečky s harampádím....)

          

Nature - vyhledávání v přírodním prostředí (lesy, louky, skály a jiné členité a zajímavé prostředí)

                           

Water - vyhledávání ve vodě ( potoky, říčky, rybníky....)

Discrimination - vyhledávání v řadách 10-ti identických předmětů ( zavazadla, lidské ruce, květináče či misky)

Každý směr má potom 4 úrovně náročnosti a zkoušku, která prověří v jaké fázi výcviku pejsek je. Ukážeme si to na příkladu vyhledávání v lidském prostředí, tedy Urban. Zkoušky jsou UZ, U1, U2, U3 .  Z = základní ( do jisté míry zkouška vloh), a stupně 1. - 3. představují zvyšující se náročnost zkoušky v mnoha faktorech.

Kompletní zkušební řád najdete ZDE.

 

Eva Cecil - Klára Hlubocká
Nosework
trénink vyhledávání specifických pachů
( Tréninkový manuál )

Klub

Nosework CZ z.s.                    www.noseworkcz.net

Za fotky moc děkujeme Ivaně Tiché!