Představení rozhodčích klubové výstavy 18.6.2022

Snežana Kuralt– PSI + MINIBABY (psi a feny)
Sandra Piscedda (IT, CHS Murenga) – FENY

Snežana Kuralt, Slovenia

Narodila a vyrostla jsem se v Jižním Slovinsku v městečku Senovo. Po studiích jsem začala pracovat jako grafik a zahradní architekt. 12 let jsem pracovala jako vedoucí marketingu, veřejných vztahů a projektový manažer v společnosti Landscape and GIS. Nyní pracuji na volné noze. Moje povolání je grafický design a návrhy značek a většina mých prací je založena na zvířecích motivech, což vyžaduje hodně studia anatomie a to mi je nápomocným při posuzování exteriéru na výstavách.

Vždycky jsem milovala zvířata, zejména psy. Když jsem byla dítě, vždy jsme měli psy a kočky a bylo mým osudem spojit i svůj dospělý život s láskou k nim.

O kynologii jsem se začala vážně zajímat, když jsem si koupila prvního ridgebacka (Cuba). Ale láska k plemeni začala již dávno předtím, kdy jsem jako studentka potkala impozantního ridgebacka v parku na procházce se starší dámou. A byla jsem “chycena”.

Když už jsem měla ridgebacka, chtěla jsem být v kontaktu s ostatními majiteli a chovateli. A tak jsem se stala jedním ze zakládajících členů Klubu chovatelů ridgebacků v Slovinsku. Byla jsem viceprezidentkou a organizátorkou naší první speciální výstavy a zúčastnilo se jí víc než 50 psů, což bylo na naší malou krajinou opravdu hodně. Dokonce se nám povedlo získat jako rozhodčího pana Hanse Müllera, navzdory faktu, že na výstavě nebyl ani zadávaný CAC.

Chvilku poté jsem se začala školit na rozhodčí z exteriéru a v lednu 2011 jsem získala licenci na plemena Rhodéský Ridgeback, Posavski Gonič (Posavatz Hound), Istrijský honič drsnosrstý (Istrian Wire-Haired Scent Hound), Istrijský honič hladkosrstý (Istrian Short-Haired Scent Hound). V roce 2015 jsem se stala mezinárodní rozhodčí. Nyní si rozšiřuji svoji aprobaci na další plemena FCI skupiny 6.

Věřím, že posuzování je otázka citu pro harmonii, typ a celkovou vyrovnanost. Snažím se ve psech hledat jejich kvality a nikoliv jejich chyby.

Jak říkám, v mém posouzení nejprve vyzdvihnu kvality, snažím se upozornit na vynikající a dobré znaky a promluvit s lidmi, v čem bych ráda viděla zlepšení a upozorním na význam těchto poznatků při budoucím výběru chovného partnera. Každý chovatel a milovník plemene by měl být schopný vidět své psy objektivně. Jsou to naši přátelé a členové rodin, ale chov je něco jiného a velmi delikátního. Když jsme schopni vidět chyby našeho psa, můžeme se jich vyvarovat v příštích generacích. Neexistuje perfektní pes, ale pro každého existuje správný chovný partner.

Bylo mi ctí posuzovat již několik speciálních, klubových a národních výstav v Slovinsku, Slovensku, Dánsku, České republice, Holandsku, Německu a Švýcarsku.

Budu se na Vás všechny těšit v kruhu.

Sandra Piscedda, Italy

Narodila jsem se v malém horském městečku ve střední Itálii. Když mi bylo 6, přestěhovali jsme se do Naples, městečka rozprostírajícího se mezi sopkou Vesuv a Středozemním mořem, kde žiju dodnes. Prvního psa jsem si pořídila v roce 1960 a byla to fenka boxera, která mě provázela celým dětstvím a od té doby se můj život pojí se psy a s láskou k nim.

V roce 1979 jsem dostala diplom z architektury a odstěhovala se do Spojeného království s cílem dosáhnout magisterského titulu. Tam jsem poprvé potkala Carlu, krásnou ridgebačku chovatelky Janet Grenwood (chovatelská stanice Caldas) a právě kvůli ní jsem se do Rhodéských ridgebacku zamilovala a stali se mým srdcovým plemenem. V roce 1985 jsem si koupila svého prvního ridgebacka ze známé chovatelské stanice Janak paní Websterové. Krátce po té jsem si pořídila fenku Johokwe Goldy od paní Rosy Brook-Risse z Německa, která se stala mojí zakladatelkou chovu. V roce 1986 jsem poprvé navštívila výstavu psu, v roce 1992 se narodil můj první vrh a v roce 1995 jsme spolu s mým manželem Marcem založili chovatelskou stanici “Murenga”.

Během let jsem rozvíjela své znalosti a pořád mě toto plemeno a jeho historie velmi zajímají. V roce 1990 jsem začala v Itálii vydávat časopis věnovaný rhodéským ridgebackům a v roce 1997 jsem absolvovala cestu do Zimbabwe (původně Rhodesie) po stopách lidí a míst, které se podíleli na vzniku plemene. Jsem členkou Klubu rhodéských ridgebacků v Itálii (RRCI) od jeho založení, kdy jsem byla i jeho prezidentkou.
V dnešní době působím v našem kynologickém svazu v radě klubu. V roce 2000 jsem za podpory mého manžela splnila rozhodcovskou licenci a dnes posuzuji skupiny 4, 6 a 10 a vybraná plemena ze skupin 8 a 9. Posuzuji hlavně v Itálii, ale v zahraničí jsem posuzovala mnohokrát a i na několika klubových a speciálních výstavách (v Dánsku, Finsku, Rusku, Švédsku, Chorvatsku, České republice, Norsku, Švýcarsku). Posuzovala jsem také Klubové výstavy některých plemen FCI skupiny 6 v rámci Světové výstavy v Miláně v roce 2015. V současnosti jsem jediný rozhodčí- specialista na plemeno rhodéský ridgeback v Itálii.

Reprezentuji Italský kynologický svaz na národních a mezinárodních výstavách a jsem členkou kynologické komise lokálního kynologického klubu u nás v Naples. Pořádala jsem také semináře o plemeni pro italský RR klub.

Moc se těším na posuzování našeho krásného plemena v České republice.