Chcete si koupit štěně rhodéského ridgebacka?

CHCETE SI KOUPIT ŠTĚNĚ RHODÉSKÉHO RIDGEBACKA?

Autor: Luďka Brejchová
Praha 17. března 2000

Autorská práva vyhrazena.

Vztah chovatele a budoucího majitele štěněte by měl být založen na naprosté serióznosti a poctivosti.
Pokud Vám někdo prodá špatně fungující pračku, můžete ji reklamovat a nebo ji můžete vyhodit.
Všechno živé, co si kupujete a k sobě připoutáváte Vás zavazuje k tomu, aby jste po celou dobu života tohoto živého tvora si byly plně vědomi nejenom své odpovědnosti za něj, ale i toho, že jste ho k sobě připoutali ze své vůle.
Na druhé straně každý chovatel si musí být vědom toho, že štěňata přišla na svět z jeho vůle a že je za ně zodpovědný nejenom po stránce zákonné ale také morální.

Úvodem

Znám lidi, kteří mají celý svůj život Ridgebacky a žádného jiného psa by nechtěli. Znám pána, který prohlásil, že bez Ridgebacka není šťastný život. Když jsem poprvé spatřila matku mého prvního Ridgebacka, věděla jsem, že toho a žádného jiného. Byla krásná, ušlechtilá, rezervovaná, s dokonalými reakcemi lovce. Byla tak klidná a vyrovnaná, tak elegantní, že zastínila ostatní smečku čítající asi 30 psů.
V jejích očích byla moudrost a jak kráčela, v každém svalu se odrážely kilometry africké buše. Byla tak jiná, než všichni ostatní psi, které jsem znala.
Byla jsem šťastná, když mi porodila moji Amy, která byla věrnou kopií svoji matky. V letech, když už byla Amy starší, se jí do očí vkradl jemný nádech touhy či stesku a já jsem věděla, že jsou to ty velké africké prostory, které ji scházejí a že ji nemohu nabídnout nic víc než svoje přátelství a to že je málo.
Moji Ridgebackové mi dali (a doufám, že ještě dají) spoustu krásných chvil. Obejmout naši malou Heidi (pravnučku Amy) pro nás znamená možná více než pro ni. Jsem ráda, že je mám.

Máte neodolatelnou touhu koupit si štěně.

Pokud jste alergici a nebo někdo z rodiny, zapomeňte na chlupatého pejska a ani to nezkoušejte. Vrácené štěně bude mnohem nešťastnější než Vy.
Pokud se rozvádíte, nekupujte si štěně. Uvědomte si, že štěně stejně tak jako člověk, aby mohl zdárně vyrůstat, potřebuje pokud možno klidný a harmonický domov. Je to velice důležité pro celkové zdraví psa. Nervozita a hádky jsou něco úděsného pro štěně a pozůstatky si může s sebou nést po celý život.
Pokud máte doma malé děti, dobře si rozmyslete jest-li jste schopni měřit stejným dílem dětem i psovi.
Pokud jste všichni celý den v práci a vracíte se domů až večer, zapomeňte na štěně. Minimálně do věku jednoho roku musí být někdo doma se štěnětem. Nejenom proto, že musí štěně jíst, ale i z výchovného hlediska. Sotva odnaučíte štěně čůrat doma, pokud tam nikdo nebude. A navíc pes, který se nudí má tendenci ničit Vaše boty, knihy, koberce a pod.
Pokud si uvědomíte, že koupit si štěně není jako si koupit plyšovou hračku a že dalších 12 let možná nebudete mít dovolenou, že budete muset změnit některé prostory v bytě či v domě, že budete muset zapomenout na nové koberce, že budete muset v dešti i za mrazu jít ven a to pravidelně, i když máte horečku a že v žádném případě není Ridgeback vhodný do boudy nebo kotce a nebo aby byl celoročně venku a že tento pes bude chtít být pokud možno stále s Vámi a že to je naprosto normální, protože Ridgeback je typicky smečkový pes tzn., že bytostně potřebuje pro to, aby byl takový jakého ho chceme mít, Vaši společnost, pak jděte a vybírejte štěně.
Ale ještě předtím zapomeňte na bílé kalhoty, punčochy, boty na podpatku, pánové na tmavé obleky a modré pláště a boty s koženou podrážkou.
Aby nedošlo k zbytečným zklamáním, aby jste se necítili podvedeni a aby Váš život se psem byl šťastnější než bez něho, rozhodla jsem se sepsat vše, co by jste měli vědět, než učiníte ten tak důležitý krok a přinesete si domů psí miminko.

Velice stručně Vás seznámím se základními rysy povahy.

Základní rysy povahy každého plemene vycházejí z jeho původních, historických kořenů, z toho, k čemu bylo vyšlechtěno, či jako v případě RR k čemu se pomalu ale jistě dospělo při více či méně náhodném křížení několika plemen. V tomto případě k užitku člověka. Faktem je, že RR je přírodní plemeno, které vznikalo nenásilnou formou průběhem času v Africe.
Afrika, kolonizátoři, divoká zvěř, lovci, savana, bohatství, chudoba, rozlehlé pláně. Tam se tvořil dnešní RR. Nutnost se sám rozhodovat, pracovat pro člověka, lovit, ale nebýt loven. Vydržet tropický den a nepít, běžet po tvrdé zemi africké savany, běžet po zelených pahorcích v době dešťů, umět si poradit s hady, štíry, hmyzem. Chránit člověka, jeho dům a jeho děti.
RR je inteligentní, samostatný pes, někdy tvrdohlavý. Pokud se mu dostane dostatek zaměstnání (pohybu) je bez problémů. Nevyhledává konflikty, snaží se jim vyhnout, ovšem v případě, že je donucen jim čelit, nebojí se. Chrání velice dobře člověka a jeho majetek, ale potencionálního vetřelce nenapadne pokud nemá opravdu pádný důvod. Je ideálním hlídacím psem v evropských podmínkách.
Bytostně potřebuje přítomnost lidí. Je naprosto nevhodný do kotce (do boudy). Uzavřít RR do klece znamená zlomit jeho povahu. Je velice citlivý na změny a na ty špatné nezapomíná nikdy. Každé nečestné chování cítí jako velikou křivdu a dlouho ji musí člověk napravovat. Je plnoprávným členem lidské smečky. Dobře vychází s ostatními psy v rodině (ale i kočkami). Není hračkou pro děti, ale děti má rád.

Chcete si koupit štěně RR.

Uvědomte si, že pes nejenom stojí peníze při koupi, ale celých asi 12 let jeho života budete potřebovat peníze nejenom na stravu a očkování, ale na případné větší veterinární zákroky,které jsou poměrně drahé. Uvědomte si, že pokud Váš plat Vám sotva stačí dnes, nebude Vám už vůbec stačit, pokud dáte psovi všechno co potřebuje.
Kupte si malého nenáročného pejska, jehož denní dávka jídla je několikanásobně menší než u RR. Ale i u něho počítejte s veterinárními poplatky, které jsou v podstatě stejné jako u velkého psa.
Uvědomte si, že budete muset změnit styl svého života. Že Váš čas už nebude jenom Váš.
Uvědomte si, že mnoho dalších let budete muset podřídit spoustu věcí právě psovi (dovolená, návštěvy, přátelé, volný čas apod.).
Uvědomte si, že štěně musí chtít všichni, kteří jsou s Vámi pod jednou střechou. Budoucí rozepře nejsou ku prospěchu Vám ani štěněti.

Máte v podstatě dvě varianty, jak získat štěně:

  1. začnete listovat časopisy a novinami a hledat inzeráty o prodeji štěňat.Inzerát jsou jenom tištěná slova a nikdo nekontroluje, zda-li odpovídají pravdě.Inzerát by měl obsahovat jméno matky a otce, jméno chovatele. Nenechte se nalákat typy: syn šampióna, prochováno na ....,zaručen výstavní exteriér a pod.
  2. obrátíte se na kynologickou organizaci, aby Vám dala kontakt na klub RR - jsou v ČR dva: Český klub RR se sídlem v Praze a Klub chovatelů RR se sídlem v Brně.

Voláte na inzerát:

Ptejte se na:

  1. kdo je matka a otec a jaký název má chovná stanice,
  2. kolik štěňat se narodilo a kolik bylo po porodu utraceno a proč,(ve vrhu od stejné feny, kde se utrácí pravidelně polovina vrhu není něco v pořádku, na této feně by se již nemělo chovat),
  3. kde jsou štěňata odchovávána,
  4. štěňata odchovaná v kotci odmítněte (nejsou socializovaná, budete mít velké problémy s výchovou),
  5. štěňata bez průkazu původu zavrhněte,
  6. pokud Vám někdo tvrdí, že štěně je nadpočetné a proto nemá rodokmen, položte s omluvou telefon,
  7. pokud Vám někdo tvrdí, že RR je přesně takový jako Váš minulý pes (boxer, ohař a pod.) zavěste s omluvou telefon,
  8. pokud Vám někdo není schopen podat informace, které požadujete, zavěste s omluvou telefon,
  9. vydržte, pes se nedá koupit jako kus nábytku,
  10. konečně jste se dopídili na chovatele, který je Vám schopen podat veškeré informace,
  11. jako poslední otázkou se ptejte na cenu (cena RR z kvalitního chovu, který odpovídá ve věku 8 týdnů standardu, je zdravý a socializovaný je 20 - 25 000 Kč, cena RR z téhož chovu, ale s odchylkou od standardu, zdravého a socializovaného je 10 - 15 000 Kč). Věřte, že tato cena není nic ve srovnání s tím, co Vás bude pes stát později. Chovatel, který se má rád svoji fenu a o svoje psí miminka se stará 24 hodin denně, na štěňatech nevydělává, proto nemějte pocit, že Vás někdo okrádá. Chovatel, který má štěňata v kotci a živí je tak, aby přežila a co nejdříve šla z domu, ten ovšem zřejmě má ze štěňat docela slušný výdělek.

Vybrali jste si chovnou stanici (chovatele) a chcete si zamluvit štěně.

Pokud si štěně zamluvíte a z nějakého důvodu zjistíte po 14 dnech, že si ho nebudete moci vzít, včas se chovateli omluvte.
Pejska či fenku ? Toť přímo Hamletovská otázka.
Jen si proboha nechtějte koupit šampióna !

Proč fena:
Fena se stává asi tak po druhém, či třetím hárání vážnou mladou dámou.
Fena je lehčí. Manipulace s ní je jednodušší.
Fena je samostatnější.
Fena je chytřejší.
Fena lépe pracuje.
Fena neutíká za psy (většinou).
Fena nevyvolává šarvátky, snaží se jim vyhnout.
Fena Vám může dát štěňátka.

Proč pes:
Pes je stále celý svůj život připraven si s Vámi hrát.
Pes si stále hlídá svoji paničku.
Pes vzhledem ke svému samčímu vzhledu je lepší na hlídání (lidé se ho více bojí).
Pes je citlivější na vnější vjemy (vnímavější).
Pes je stále plný aktivity.
Pes Vám dává více najevo, že Vás potřebuje (je mazlivější).
Pes, pokud se začne prát, nemá v úmyslu zabíjet.
Pes, pokud se povede, je exteriérově hezčí než fena.
Pes může chodit na výstavy, kdykoliv si vzpomenete.

Pes pouze jako společník a nebo do chovu ?
Před výběrem štěněte si uvědomte, proč si vlastně chcete pořídit psa a co byste v budoucnosti popřípadě chtěli se psem dělat.
Pokud se rozhodnete, že chcete psa jako kamaráda, společníka, pak při výběru nemusíte dávat tolik důraz na exteriér. Štěně s odchylkou od standardu Vám dá stejně tolik radosti jako standardní. S tímto psem se můžete zúčastnit výstav (ovšem nepočítejte, že vyhrajete), můžete se zúčastnit loveckých zkoušek apod.
Výhodou je, že nejenom Vás stojí štěně méně, ale že Vy již dopředu víte přesně co od svého psa očekáváte.
Štěně, které by teoreticky jednou mohlo jít do chovu musí splňovat následující požadavky: viz níže výběr štěněte.

Nechtějte vidět štěňata dříve jak v 5ti - 6 ti týdnech. Jednak by Vás neměl chovatel ke štěňatům pustit a potom je na výběr brzy.

Informujte se pravidelně na zdraví štěňat a vůbec je dobré být v kontaktu s chovatelem alespoň po telefonu. Dobrý chovatel tento zájem jenom uvítá. Má alespoň pocit, že štěně půjde do dobrých rukou.

V 5ti až 6ti týdnech Vás pozve chovatel na výběr štěněte. Pokud možno nechoďte v počtu deseti lidí. Nejenom štěňata, ale i chovatel je unavený. Věřte,že lidi unaví více než psi. A on má za jeden den v době výběru štěňat několik návštěv cizích lidí.

Připravte se na psí miminka, která čůrají a kakají, koušou a celý svět je jim na hraní.
Dobře se dívejte, jak se štěňaty chovatel zachází. Dívejte se, jak se chová k feně. Snažte se rozpoznat, jaký je vztah štěňat a feny k chovateli. Pokud máte pocit, že není něco v pořádku, štěně si neberte.
Štěně se nevybírá 5 minut. Ptejte se na všechno co Vás zajímá. Chovatel by měl rozpoznat povahu štěňat a poradit Vám.
Chovatel by se Vás měl ptát na spoustu věcí, které souvisí s budoucím životem štěněte.
Nechte si ukázat rodokmen otce i matky.
Pokud je v rodokmenu zaznamenána HD (dysplazie kyčelních kloubů) a není u všech retgenovaných předků 0/0 neberte si štěně, pokud máte v úmyslu jednou začít s chovem. (Nenechte si namluvit, že HD 1 či HD 2 nic neznamená. Pravda je, že skutečně u daného jedince nejsou zdravotní problémy. Ale předpoklad, že budou štěňata mít pozitivní HD je veliká. V budoucnu na tomto psovi zřejmě nebudete moci chovat a proto zbytečně neriskujte! Ale i když nechcete chovat, pokud vaše štěně bude mít HD větší než 3 bude mít v budoucnosti velké a bolestivé problémy, které bohužel často končí tragicky. Seriozní chovatel, kterému opravdu záleží na budoucích potomcích nechová na feně, která má diagnostikovanou dysplazii kyčelních kloubů. Seriozní majitel psa nepřipouští psa, který má diagnostikovanou dysplazii kyčelních kloubů.)
Pokud jsou rodiče štěněte otec-dcera,nebo matka-syn neberte si štěně.
Pokud jsou rodiče štěněte sourozenci neberte si štěně.
Máte právo si na výběr štěněte vzít s sebou veterinárního lékaře, nebo poradce chovu či zkušeného chovatele.

Výběr štěněte:

Body č. 2, 3, 4, 5, 7, 9, 11 se týkají štěňat, která si vybíráme do chovu!

Pokud jste si ujasnili, že chcete fenku nebo pejska, při výběru si nechte pohromadě pouze pejsky či fenky.

    1. všechna štěňata musí být zdravá tzn. lesklá srst, která leží, žádné známky průjmu, žádné známky výtoku z očí, nosu a uší, oči jiskrné, pokud je čas na jídlo, musí projevovat zdravou chuť k jídlu.
    2. Předpokládejme, že jsou všechna štěňata v pořádku co se týče zdravotní stránky.
    3. Prohlídněte si skus, musí být nůžkový.
    4. Černá barva srsti se u štěňat vyskytuje, ale ve věku 7 týdnů by měla být maximálně na krku a po čase zmizet úplně.
    5. Bílé znaky - akceptovatelné standardem jsou bílé prsty pouze do prvního článku prstů, bílá náprsenka je akceptovatelná. Bílé na břichu by nemělo být, veliká náprsenka zasahující až mimo hrudník také ne.
    6. Barva mordy by měla ladit s barvou uší a okem, tzn, tmavé oko- tmavé uši- tmavý nos. Ačkoliv se barva štěněte změní, základní zůstává.
    7. Hrudník při pohmatu nesmí být rachitický, jako u slepice.
    8. Na ocasu nesmí být zálomek. Štěně nese ocas výše než dospělý pes, ale nesmí být zatočený a musí být dostatečně dlouhý.
    9. Při pohybu se zadní nohy nesmějí válet, pokud štěně špatně vstává, je něco v nepořádku.
    10. Barva štěněte se mění, většinou bývá později tmavší, záleží na předcích.
    11. U samečků Vám musí ukázat chovatel, že má obě dvě varlata. Většinou v tomto věku je jedno ještě trochu výše než bude později (asi tak 1 cm). Pokud varle není hmatatelné, nebo pokud je příliš vysoko, neberte si štěně a nebo počkejte až sestoupí.
    12. Standard přesně říká, jak má vypadat hlavní znak ridgebacka a to ridge.
    13. Pokud je ridge nejasný tzn., že přesně nevidíte, jak bude jednou vypadat, neberte si štěně.
    14. Ridge musí začínat těsně za lopatkami a pokračovat až ke kyčelním kostem a musí se skládat ze dvou identických korunek rostoucích proti sobě (1 cm posun je akceptovatelný). Dolní okraje korunek nesmí zabírat více než 1/3 pruhu.
    15. Pamatujte si, které štěně jste si vybrali.

 

stene

 

Z tohoto štěněte čiší zdraví, sebevědomí a spokojenost. Takto vypadá ideální štěně RR.

    1. správná délka ridge
    2. oko jiskrné, inteligentní
    3. pevné, rovné končetiny
    4. kompaktní, „kočičí“ tlapky

Akceptovatelné tvary ridge:

ridge1

Nestandardní ridge:

ridge2

Povaha:

Pokud se Vám zdá, že štěňata jsou moc klidná a spí, věřte, že v tomto věku opravdu potřebují hodně spánku a návštěvy cizích lidí (i s dětmi) je hodně unaví. Počkejte, nebo přijďte v jiný čas.
Štěně si vybíráme k obrazu svému. Nikdo druhý Vám není schopen říci, jaký pes či fena se právě k Vám hodí. Pokud chcete psa dominantního, vyberte z vrhu aktivní štěně, které všechna ostatní zahání do kouta a nic si nenechá líbit, ani to, když jej povalíte na záda. Pokud chcete klidné, vyrovnané štěně, šáhněte pro štěně, které se snaží vyhnout konfliktům, pokud chcete individualistu, vezměte štěně, které odchází od ostatních a nemá zájem ani o Vás.
Štěně musí být na první pohled šťastné a hravé. Šťastné štěně je zdravé štěně. Šťastný pes je zdravý pes a zdravý pes je i výkonný pes .
Vybrali jste si štěně, možná právě to, které Vám přišlo rozvázat tkaničky. Někdy i tato volba je ta správná. (Mého syna si fena vybrala sama. Prostě mu vlezla ve věku 3 týdnů do klína a neopustila ho do dneška.)
Někdy je lepší se řídit citem, ale nepřežeňte to.

Povinnosti chovatele:

  1. štěně se dává od matky nejdříve ve věku 7 týdnů,
  2. štěně musí být asi od věku 14 dnů pravidelně odčervované každých 14 dní,
  3. štěně musí být minimálně jednou očkované ve věku 6ti týdnů,
  4. chovatel Vám musí dát přesný seznam všech věcí, které se týkají štěněte:
    1. jídelníček,
    2. organizace dne (kdy štěně spí, kdy a kolikrát jí),
    3. kdy bylo odčervené a čím,
    4. kdy bylo očkované a jakou vakcínou,
    5. kdy další očkování,
    6. kdy další odčervení a čím (za 14 dní po odběru v každém případě),
    7. co štěně nesmí jíst,
  5. chovatel Vám musí dát očkovací průkaz štěněte vyplněný,
  6. chovatel Vám musí předat rodokmen štěněte vyplněný (pokud jej již má),
  7. chovatel Vám musí na požádání předat podepsaný zápis o předání štěněte popř. kupní smlouvu,
  8. chovatel Vás musí seznámit se všemi odchylkami od standardu, které štěně ve věku odběru má (je součástí kupní smlouvy),
  9. chovatel Vám musí v případě, že se jedná o samečka ukázat obě dvě varlata,
  10. chovatel Vás musí seznámit se všemi náležitostmi, které se týkají klubů RR, bonitací, výstav apod.
  11. chovatel Vám musí předat štěně zdravé, bez průjmu či jiných příznaků jakékoliv odchylky od zdravého štěněte (to se týká i srsti),
  12. pokud o to požádáte, chovatel Vám musí dát kontakt na poradce chovu, který štěňata viděl a ten by Vám měl podat naprosto vyčerpávající informace o celém vrhu,
  13. chovatel Vás musí seznámit s tím, jak se štěnětem správně zacházet,
  14. chovatel by si měl být vědom toho, že nový majitel štěněte se na něj bude obracet i v budoucnosti a pokud možno mu vždy vyjít vstříc.
  15. chovatel by si měl být vědom toho, že výběr vhodného majitele pro štěně je věcí nesmírně vážnou a zodpovědnou a že jeho vlastní zodpovědnost nekončí prodejem štěněte.

Příprava domova na psí miminko:

Ještě předtím, než si přinesete domů psí miminko klekněte na kolena a prohlédněte si vše z pohledu štěněte. Všechno, co by mu mohlo být nebezpečné odstraňte (elektrické šňůry apod.).
Zároveň pokud vlastníte zahradu udělejte totéž (dráty, sklo,plechy apod.) nepatří tam, kde bude běhat štěně.
Pokud vlastníte bazén, pozor !!
Pokud máte nízký okrasný plot, věřte, že Ridgeback se nejenom umí podhrabat (kam strčí pes hlavu, tam se dostane celý) , ale dospělý pes přeskočí bez problémů 2 m (pokud má důvod).
Připravte místo, kde bude štěně nejenom spát, ale kde bude mít svůj klid a nikdo ho nebude rušit (to platí hlavně pro děti). Malá štěňata pokud jsou vyrušována ze spánku jsou později neurotická. Místo nemá být pod radiátorem. Dobré jsou plastové koše a do nich dostatečně vysoké, měkké lůžko.
Štěně musí mít dvě misky. Jednu na vodu (každý den čerstvá i když nepije a stále na stejném místě) a druhou na jídlo. Misky by se neměly klouzat ani převracet. Ideální je, když má pes misku v takové výši, aby se nemusel moc sklánět (např. na schodech). Připravte si malý obojek a vodítko (nekupujte drahé, velice brzy z něj vyroste).
Kupte si speciální rukavici na vyčesávání chlupů (čištění psa).
Připravte si krmení pro štěně. Asi tak 2-3 dny by pes měl jíst to, co u chovatele. Potom postupně přejděte na stravu, která vyhovuje také Vám. Vyhnete se zbytečným průjmům. Pokud štěně odmítá jídlo (příliš se mu stýská) nechte tak 5-10 minut jídlo na zemi a po té jej odstraňte. Hlad ho časem přinutí, aby jedl.

Strava:

Každý z nás si volí více či méně stravu pro psa podle sebe. Bylo napsáno spousty literatury na toto téma. Můžete si vyslechnout zaručené recepty od jiných majitelů psů či od veterinářů.
V každém případě si uvědomte, že pes je všežravec. Jeho strava by tudíž měla být pestrá a neomezit se pouze a jen na granule. Já osobně nemám granule příliš v lásce. V každém případě nepřehánějte vitamíny, calcium a pod. Někdy méně bývá více. To, co štěně může či nemůže Vám chovatel určitě sdělí.
A ještě na závěr - chovatel by Vám měl dát kus deky na které štěně spalo a nebo jeho oblíbenou hračku, aby se zmírnil šok, které štěně prožije při odejmutí od matky a sourozenců.
V žádném případě štěně nezavírejte (ani na noc), aby zůstalo samo. Strach, tma, velký prostor, nemožnost se dotýkat druhých štěňat je opravdu nesmírně stresující a Vy přece chcete mít klidného vyrovnaného psa.
Vše co je výše napsáno jsou jen moje vlastní zkušenosti nasbírané za mnoho let. Nebyla použita žádná literatura.